פרויקטים חדשים

פרויקטים חדשים בחדרה - חריש - פרדס חנה - כרכור והסביבה

פרויקט חיזוק מבנים -כל מה שצריך לדעת

פרויקט חיזוק מבנים

תמ”א 38

תכנית המתאר הארצית פרויקט חיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, הידועה יותר בשמה תמ”א 38, זכתה לתהודה רבה בשנים האחרונות, ולא בכדי. אלפי יזמים ודיירים בישראל הצטרפו אל התכנית וניצלו את ההזדמנויות שהיא מספקת, לא רק לחיזוק מבנים בפני אסונות, אלא גם להשבחת מבנים ישנים, שיפור איכות חייהם של הדיירים, התחדשות עירונית וכמובן – העלאת שוויים של נכסים ברחבי המדינה.

הפופולריות הגדולה של התכנית אמנם אפשרה לאינספור אזרחים בישראל לשפר את חייהם, אך גם פוערת פתח לנפילה בפח לעסקאות גרועות או להזדמנויות עסקיות לא מבטיחות במקרה הטוב, או תרמיות של ממש במקרה הרע. כשמדובר בתמ”א 38, או בכל תכנית בנייה לצורך העניין, ידע הוא לא רק כוח – ידע הוא הכרחי.

חושבים על הצטרפות לפרויקט תמ”א 38? בין אם אתם דיירים, בעלי נכסים, או יזמים, חשוב שתצטיידו בידע נרחב ומקיף על התכנית כדי לדעת מה הזכויות שלכם, וכיצד תוכלו לממש אותם. עם הידע הזה תוכלו למצות את התכנית, לשפר מבנים בישראל, ועל הדרך, אולי גם לעשות קצת כסף.

מהו תמ”א 38?

במסגרת התכנית, יסודות של מבנים ישנים בישראל עוברים חיזוק נגד רעידות אדמה על פי תקני המשרדים העירוניים לתכנון ולבנייה. מבנים מתאימים במסגרת התכנית הם מבנים שאינם עומדים בתקנים הנוכחיים שהוגדרו, ושנחשבים כאלה שמסכנים את הדיירים השוכנים בהם במקרה של רעידה.

אולם כאמור, במקרים רבים התמורה למעורבים בפרויקט אינה רק לביטחונם. פרויקטים רבים במסגרת תמ”א 38 מניבים למעורבים בהם גם תמורה כלכלית, ותמורה משמעותית לאיכות החיים.

התכנית מחולקת לשני מסלולים: מסלול חיזוק, ומסלול הריסה ובנייה. במסלול החיזוק הדיירים זוכים לחיזוק המבנה הקיים, בתמורה להגדלת בתיהם ב-25 מטרים (ברוטו). בנוסף, הם יכולים לקבל היתרי בנייה כגון תוספת קומות, הגדלת המרפסת או סגירתה, וכדומה.

במסלול ההריסה והבנייה, הידוע יותר בכינויו “פינוי בינוי”, ייהרס המבנה הישן כולו ובמקומו ייבנה בניין חדש שעומד בתקנים. כך למשל, במסגרת פרויקטים חדשים בתל אביב  או בגבעתיים בניינים ישנים נהרסו ובמקומם ייבנו בניינים חדשים, גבוהים יותר ובעלי כמות גדולה יותר של דירות. כך היזם יוכל למכור דירות חדשות, ובעלי הדירות יקבלו דירה חדשה בבניין חדש, לעתים גדולה יותר בשטחה ואף גבוהה יותר.

 

פרויקט חיזוק מבנים – מי משלם?

בתמ”א 38 כולם מרוויחים: המדינה לא מסוגלת לממן את פרויקט חיזוק מבנים מאות ואלפי הבניינים הצריכים אותו ומנגד, היא גם מודעת לכך שהדיירים בפני עצמם לא יוציאו מכספי המחייה שלהם על רעידות אדמה עתידיות. לכן, מי שמשלם זה מי שמרוויח, קבלני הבניין מחזקים את המבנים ובתמורה הם מקבלים אישור לבנות דירות נוספות שאותן יוכלו למכור.

כך נוצר מצב של WIN-WIN-WIN: היזם זוכה למכור דירות חדשות, בעלי הדירות מקבלים נכסים משובחים יותר, והרשויות המקומיות זוכות לחידוש פני העיר.

ומה מקבל הדייר?

הדייר מקבל כמובן שמירה מרבית על בטחונו בחינם, אך מעבר לכך, הוא מקבל דירה בחדרה לדוגמה, מרווחת יותר, מחודשת, עם תשתיות חזקות הרבה יותר. בקיצור, בפרוייקט הזה כולם יוצאים מרוצים, כל מה שצריך זה לאסוף אישור משאר הדיירים ולהתכונן לבנייה ארוכה יחסית שתוריד זמנית מאיכות החיים.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *