מס רכישה – מידע חשוב לרוכשי הדירות

מס רכישה – מידע חשוב לרוכשי הדירות


כל מה שרציתם לדעת על מס רכישה

מס רכישה – רכישה של דירה היא רגע חשוב ומשמעותי בחייהם של אנשים רבים שכן ברגע הרכישה, אנחנו הופכים להיות בעלי נכס ובית משלנו, עניין מרגש לכל דעה. הדרך לרכישת דירה חדשה רצופה במהמורות רבות ולעתים זה לא מספיק שיש בידינו את הסכום שמכסה את עלות הנכס, שכן יש תשלומים נלווים כמו מס רכישה. למטה נסביר מהו בדיוק המס הזה, על מי הוא חל והאם ניתן לקבל עליו פטור.

מה זה מס רכישה?

המונח “מס רכישה” מתייחס למיסוי שיש על מחיר דירה שרוכשים, כלומר סכום שקונה משלם על רכישת בית. זה נראה מעט מוזר, אך המטרה שעומדת מאחורי המס הזה היא וויסות של השוק ומניעה של מונופול על שוק הדירות בידי יחידים (המס עולה ככל שרוכשים יותר דירות). כאשר מדובר על מגרשים למכירה המיסוי הוא שונה.

על מי חל מס רכישה?

מס רכישה חל על כל אדם שרוכש דירה, אך החדשות הטובות הן שאלו שרוכשים דירה ראשונה, יכולים לקבל פטור מהתשלום הזה עד תקרת סכום ספציפית. אלו שרוכשים דירה שנייה, שלישית וכן הלאה ישלמו אחוזי מס גבוהים יותר מאשר בדירה הראשונה שהם רכשו ובאופן ישיר, התשואה שלהם תרד, כלומר הרכישות לא יהיו משתלמות.

ניתן לקבל פטור ממס רכישה במקרים חריגים בהם הרוכש הוא נכה, בן למשפחה שקולה או נפגע לפי הגדרת החוק. באתר רשות המיסים מפורטות הסיבות לפטור, מדרגות ההנחה והתנאים לזכאות מפטור ממס רכישה.

מדרגות מס ביחס למחירי דירות

להלן מדרגות המס עבור דירה ראשונה ושניה שחשוב לדעת לפני רכישת נכס:

רכישת דירה יחידה (לתושבים ישראלים בלבד) – בתוקף עד ה-15 לינואר 2017

  • על חלק השווי עד 1,600,175 ₪ – 0%
  • על חלק השווי שבין 1,600,175 ₪ – 1,898,005 ₪ – 3.5%
  • על חלק השווי בין 1,898,005 ₪ – 4,896,615 ₪– 5%
  • על חלק השווי בין 4,896,615 ₪ – 16,322,055 ₪ – 8%
  • על חלק השווי מעל 16,322,055 ₪ – 10%

רכישת דירה נוספת– בתוקף עד ה-15 לינואר 2017

  • על חלק השווי עד סכום של 4,896,615 ₪: 8%
  • על חלק השווי מעל סכום של 4,896,615 ₪: 10%

מלבד ההשפעות מרחיקות הלכת של מס רכישה על קנייה של דירה ראשונה ושניה, יש למיסוי הזה השפעה גם על אנשים שמעוניינים לשפר דיור (להחליף דירה התחלתית באחת שהיא גדולה יותר). בעבר ניתן היה לקבל פטור ממס ברכישה של דירה נוספת תוך שנתיים (ומכירה של הדירה הראשונה) אך כיום, אם רוכשים דירה נוספת תוך שנה ממכירת הדירה הראשונה, נחשבים לבעלי 2 דירות – משמע, מס רכישה גדול יותר!

ישנם חוקים נוספים בנוגע לרכישת דירה ראשונה ושניה, קבלת דירה כמתנה, חלוקת נכס בגירושין ותרחישים נוספים שיכולים לשנות את תנאי המיסוי. לאלו ששוקלים דירה ראשונה ושנייה, חשוב שתכירו את חוקי המיסוי ומדרגות המס השונות כדי להבין הן את זכויותיכם והן את חובותיכם. תוכלו תמיד להתייעץ עם חברת תיווך בחדרה, בכדי לדעת את זכויותיכם.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *